Neurokineziterapie – neinvazivní terapie pohybem
Neurokineziterapie je neinvazivní terapie pohybem, využívající soubor speciálních cvičení, pozic, poloh adresně ovlivňujících mozkové a mícho-nervové struktury. Neurokineziterapie rozpracovává postupy, které zajišťují globální proud aferentní impulzace, což má významný pozitivní vliv na stav a fungování motorické i psychické sféry. Tyto postupy představují nástroj využívání efektu informačně-biologické zpětné vazby.
Restrukturalizace neuronů v mozku postupy neurokineziterapie
Postupy neurokineziterapie lze dosáhnout restrukturalizaci neuronů v mozku a využít redundanci a kompenzační mechanismy centrálního nervového systému (CNS) pro zlepšení pohybové i psychické oblasti dítěte. V neurokineziterapii je vypracováno a mnohaletými výzkumy ověřeno cvičení, adresně působící na regulaci svalového napětí u svalů šíje, ramen a celého ramenního pletence, svalů artikulačních orgánů a diafragmálního dýchání i svalstva zad, hrudníku, břicha a dolních končetin (stehenní a lýtkové svalstvo, svaly chodidla).
Neurokineziterapie zahrnuje také postupy zlepšující funkčnost kloubů a šlach. Využívá se speciálně vypracovaných metod a také cvičení, které je třeba realizovat ve zvláštních podmínkách, je možné „blokovat“ účinky patologických reflexů a synergií, typické pro poškození psychomotorické sféry u dětí s DMO, mentálním postižením a celkově s poškozeními centrálního nervového systému (CNS).
Neurokineziterapie nabízí specifické postupy, jejichž účinnost je založena na teoretických a experimentálních výzkumech kosmické medicíny.