Makové mléko

6.1.2017 / Aktuality / Recepty

makove_mleko_therapy_centre_receptIngredience:

  • 1 litr filtrované vody
  • 100 g máku

Postup:

Mák namočíte do vody, ideálně přes noc. Postupně sedne ke dnu, voda bude mít jemně našedlou barvu a jemný mastný povlak na povrchu. Ráno vše přelijete do mixéru a pořádně rozmixujete 2 – 3 minuty. Připravíte si nádobu a jemné sítko. Rozmixovanou směs několikkrát přelijete přes sítko. Při prvním přelití můžete směs v sítku míchat, aby se proces filtrace urychlil, pak už jenom proléváte a na závěr můžete nápoj přecedit přes čisté pláténko.

Hustotu nápoje můžeme dle chuti měnit přidáním menšího nebo většího množství vody (800 – 1000 ml). Hmota, která vám zůstane po přecezení, obsahuje velké množství vlákniny, je možno ji sníst, ale i přidát do nádivky, nebo vysušit a přidat k mouce při pečení.

Je dobře mléko vypít co nejdřív po přípravě a dlouho ho neskladovat.

Makové mléko je bohaté na vápník (v 100 g máku je 1460 mg Ca) a má zásadité pH, proto je dobré při překyselení organismu. Je vhodné jako náhražka kravského mléka.

V případě překyselení organismu mléko nedoslazujeme, ale jinak je možno přislazení přidáním medových datlí před mixováním, nebo na závěr doslazení medem, rýžovým sladem případně stévií.

Kromě vápníku je mák výtečným zdrojem zdravých tuků (42 %), bílkovin (20 %), zinku, horčíku a železa.

 

Podobné články

< Zpět na články