Dietetika dle Tradiční čínské medicíny

Když se nad tím zamyslíte, odkud asi bereme energii? Část energie přijímáme ze vzduchu dýcháním, ale větší část ji získáme ze stravy. Všechno, co si do svého těla vkládáme, se stává součástí našeho energetického metabolismu. Je tedy jenom na nás, kolik energie budeme mít. Samozřejmě to množství není úměrné množství zkonzumovaných potravin, protože ne vše naše tělo umí strávit a využít. Je tedy na místě přemýšlet o tom, co jíme a snažit se konzumovat stravu bohatou na látky, které právě naše tělo potřebuje.

Čínská dietetika je známa tím, že stravu samotnou považuje za lék.

Když se rozhodnete podstoupit diagnostiku dle Tradiční čínské medicíny (TČM), výstupem bude zařazení ke konstitučnímu typu, ale současně také k typologii dle JIN/JANG a syndromů Tradiční čínské medicíny (TČM) a pěti elementů. Terapeut následně může sestavit jídelníček a vysvětlit, proč něco ano a jiné ne. Obvykle je před tím nutno nějaký čas zaznamenávat vaše stravovací návyky, je to z toho důvodu, aby měl terapeut přehled kdy, kolik a co jíte, ale hlavně, abyste to viděli i vy. Člověk si mnohokrát neuvědomí, co všechno během dne spořádá.

Jíme abychom žili – nežijeme však proto, abychom jedli, a nejíme proto, abychom přežívali!

V následujících článcích se postupně budeme snažit vám objasňovat principy dietetiky dle Tradiční čínské medicíny (TČM), vztah k ročním obdobím, chutím, nemocím, ale i obdobím života lidí. Časem zde najdete i přehled jednotlivých potravin a recepty.

 

Podobné články

< Zpět na články