Jak se připravit na vyšetření tradiční čínskou medicínou

Tradiční čínská medicína je jedním z pilířů našeho celostního přístupu ke klientům. Klienti, kteří k nám přichází na první vyšetření či následné terapie, se často ptají, co očekávat. 
Rozhodli jsme se zbořit veškerá tabu a vysvětlit vám, jak vše probíhá, protože se není čeho obávat.

Co během konzultace tradiční čínské medicíny očekávat?

Úvodní diagnostika a konzultace TČM se liší od vyšetření u klasického lékaře. Nečekejte odebírání krve či měření krevního tlaku.
Vyšetření TČM se není třeba nijak obávat, je však vhodné přijmout lehká režimová opatření, která terapeutovi pomohou lépe zhodnotit aktuální stav a nastavit správnou terapii.

Jak probíhá úvodní vyšetření (diagnostika) TČM

Vstupní diagnostické vyšetření trvá cca 90 minut. Během této doby terapeut na základě holistického přístupu zjistí kořen klientovi disharmonie. Úvodní diagnostika zahrnuje ústní pohovor (cca 13 otázek, popř. strom života, je-li podezření na psychosomatiku), odebrání kvality pulsu pohmatem (toto vyšetření nemá nic společného s měřením krevního tlaku, který používá západní medicína) a vyšetření jazyka (terapeut hodnotí jazyk pouhým pohledem, nijak do dutiny ústní nezasahuje). Velký důraz je při rozhovoru kladen na klientovu dietetiku.

Konzultace TČM

Mapa meridiánů lidského těla

Velká konzultace

Velká konzultace trvá cca 50 minut. Zahrnuje celkovou harmonizaci organismu a zároveň řešení akutní disharmonie. Většinou se ovlivňují tzv. SHU body, které leží na zádech kolem páteře a taktéž MU či YUAN body popř. tzv. body 5 prvků, které leží na končetinách a břiše. Klient tedy během konzultace může měnit polohu. Při této konzultaci, v případě potřeby, terapeut aplikuje minerální lampu či MOXU. V některých případech terapeut stimuluje ušní body pomocí semínek či kovových kuliček, které si klient provádí i sám další 2-3 dny dle instrukcí terapeuta, čímž se harmonizační účinek prohloubí.

Malá konzultace

Tato konzultace trvá cca 25 minut a řeší se při ní akutní disharmonie organismu. Pacient leží nejčastěji na zádech, ovlivňují se akupunkturní body ležící na břiše a na končetinách. Terapeut může sezení pro zvýraznění efektu doplnit stimulací mikroproudy různých frekvencí.

 

Jak se na vyšetření připravit

Tradiční čínská medicína je v mnoha ohledech specifická, ocení, pokud se klient chová přirozeně, např. nemaskuje své přirozené pachy. Díky tomu je terapeut schopen správně posoudit danou situaci.

Vyšetření pulsu

Jedním ze stěžejních bodů vyšetření tradiční čínské medicíny je hodnocení pulsu. U pulsu se hodnotí jeho povrchovost/hloubka, hladkost/drhnutí, rychlost, pravidelnost atd. Aby nebyl puls ovlivněn, klient by neměl min. 3 hodiny před vyšetřením pít povzbuzující prostředky jako kávu a zelený či černý čaj

Vyšetření jazyka

U jazyka terapeut hodnotí jeho tvar, barvu a tloušťku, barvu a kvalitu povlaku. Hodnocení je čistě vizuální. Proto by se klient v den konzultace, zejména před vstupním vyšetřením, měl vyvarovat konzumace potravin, které barvu jazyka a povlaku ovlivní (káva, černý čaj, borůvky, ostružiny, červená řepa…).  Klienty by si neměl v den vyšetření čistit jazyk.

Otření chodidel

Těsně před TČM konzultací, kdy se budou ovlivňovat akupunkturní dráhy, prosíme klienty, aby si otřeli chodidla vlhčeným hygienickým kapesníkem a zbavili je takto zbytků tkanin z ponožek a potu. V Therapy Centre je také možné zapůjčit si ručník a osprchovat se.

Tělové krémy, parfémy

Klient by se měl v den konzultace, pokud možno, vyhnout používání mastných a parfémovaných tělových krémů, které terapeutovi komplikují přesnou lokalizaci akupunkturních bodů.

Nehty

Velmi bychom ocenili, je-li to samozřejmě možné, aby na vstupní konzultaci neměly klientky nalakované nehty zejména na rukou. Nalakované nehty mohou negativně ovlivnit výsledek vyšetření.

Oblečení

V den konzultace doporučujeme volit volné oblečení, které umožní terapeutovi dostat se na nejčastěji používané akupunkturní body: oblast mezi prsty ruky a loktem, prsty nohou a kolenem a na břiše v oblasti pupku. Během akupunktury je možné si potřebné oblečení odložit, klient samozřejmě obdrží deku, aby se mohl zakrýt dle potřeb.

Děkujeme za spolupráci. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se vyšetření pomocí tradiční čínské medicíny, kontaktujte nás.

Podobné články

< Zpět na články