Terapeutický účinek delfinoterapie
V předcházejících článcích jsme se seznámili s delfinoterapií, jako integrální součástí neurokineziterapie. Pojďme se nyní zaměřit na pozitivní účinky delfinoterapie na člověka.
Kontakt s delfíny má několik úrovní terapeutického působení na člověka:
- pozitivní emoce
- kinestetické vnímání harmonie pohybů
- působení na reflexní zóny (už při prvních setkáních delfín dětem, bez jakéhokoliv působení trenéra, jemně pyskem stlačuje nožky, ruce, ťuká jim do brady, do oblasti bránice)
- motivaci hrou (děti si hrají s delfínem, plavou s ním, házejí mu míč apod.)
Všechny tyto aktivity však probíhají pod dohledem trenéra a fyzioterapeuta a jsou podle potřeby přizpůsobovány a upravovány.
Samotná delfinoterapie trvá deset dní a je vhodné ji realizovat alespoň jednou ročně.
Specifikem je „individuálně-skupinová práce“, kdy mají k delfínům přístup jak děti, tak i jejich rodiče. Zatímco je jedno nebo víc dětí ve vodě s delfínem a s rodičem (případně sourozencem), ostatní děti s rodiči sedí na kraji bazénu a sledují je. Přítomnost rodiče přispívá k celkové psychické pohodě dítěte a znamená pro něj stabilní zónu jeho bezpečí, jistotu. Tato metodika rovněž v případě negativních reakcí dítěte (strach, úlek, napití se vody a jiné) poskytuje možnost rychlé výměny dětí ve vodě bez zbytečných stresových situací. Pokud se dítě nebojí a je ve vodě spokojené, setrvá v ní cca 20minut.
Tímto způsobem se delfinoterapie provádí pod vedením autora metodiky neurokineziterapie A.G.Smoljaninova, který se delfinoterapii věnuje už dvanáct let, v Livadijském delfináriu ve městě Jalta na Krymu na Ukrajině.
Všechny děti se díky této terapii stávají neobyčejně komunikativními. Dochází u nich k probuzení zájmu o okolí, ke spolupráci, ke zvýšené vnímavosti. Zlepšuje se jejich hybnost, rozvíjí se orientace v prostředí, reakce na podněty a nastává zrychlení mentálního rozvoje.
Kdosi známý jednou prohlásil, že člověk se odlišuje od zvířat tím, že se umí smát.
Přesto při pohledu na hru delfínů, získáváme pocit, že nejen lidé se dokážou usmívat. Delfíni kolem sebe šíří neuvěřitelnou energii a jakoby vás zvali do svého světa hry a radosti. Možná nám chtějí sdělit něco o sobě a možná něco důležitého o nás samotných.
Cílem každé rehabilitace a intervence je pomoci dítěti dostat se do stavu, ve kterém by se mohlo v co nejširší míře zapojit do běžného života, aby mohlo chodit do školy, v pozdější době pracovat, mít možnost zapojit se do života společnosti, mít rodinu. Proto jsou nejzajímavější ty cíle a výsledky, které (i když jejich dosažení trvá dlouho) jsou spojeny s reálným životem.
Zaujala vás delfinoterapie a chcete se dozvědět více, kontaktujte nás.