Kraniosakrální biodynamika – průběh terapie
Kraniosakrální biodynamická terapie je přístup, při kterém se orientujeme na hledání a podporu projevu zdraví klienta, regulaci organismu, zefektivnění funkcí, dořešení nedokončených procesů, a kumulaci životních sil. K tomu všemu je potřeba zklidnit se, usadit, vypnout. Úkolem terapeuta je vytvářet bezpečné neutrální prostředí, neutrální kontakt s klientem, a provést klienta až k jeho vlastnímu klidu.
Proč bezpečí? Protože v bezpečí a klidu se může dít hodně věcí hodně rychle.
Proč neutrální prostředí a neutrální kontakt? Protože systém klienta reaguje na podněty z venku, a my ho nechceme zbytečně aktivovat. Když jsme neutrální, tak nic nenabízíme, nic požadujeme, systém klienta nás přestane zkoumat, i když jsme v kontaktu.
V modelovém ošetření to vypadá tak, že klient přijde, proběhne úvodní rozhovor a po vyjasnění situace a záměru, následuje práce na lehátku. V téhle fázi si terapeut s klientem vyjedná druh kontaktu, polohu těla, pozice rukou při práci. Vyjednávaní se může v průběhu ošetření opakovat. Klient je na lehátku v oblečení, odloží si jenom to, co by mu mohlo bránit v pohodlí (pásek kalhot, hodinky, řetízek atp.). Terapeut může klienta přikrýt dekou, vše je součástí vyjednávání, kde cílem je maximální pohodlí klienta a terapeuta.
- probíhající procesy vnímá, podporuje a udržuje neutrál
- komunikuje s klientem a v případě potřeby ho vede
- podporuje vrozený plán léčení, tedy přirozenou snahu organizmu o seberegulaci