Oxygenoterapie (kyslíková terapie)
Oxygenoterapie využívá pozitivních účinků zvýšeného přísunu kyslíku do lidského organizmu. Tato metoda je známá také pod názvem kyslíková terapie. Oxygenoterapie se úspěšně v lékařství používá již od 60. letech 20. století. V Therapy Centre pro oxygenterapii používáme vysoce výkonný EverFlo od firmy Saegeling.
Podstata terapie
Podstata terapie je vlastně velmi jednoduchá. Během terapie, kdy klient sedí nebo leží, inhaluje koncentrovaný kyslík. Vdechnutý kyslík se v plicích transportuje do krve. Okysličená krev pak přirozeně proudí do všech částí těla, až do poslední kapiláry, kde se dostane do buněk a pomáhá vytvářet energii. Pokud do těla neustále pomocí dýchání nedostáváme kyslík, který si tělo neumí skladovat, chybí tělu energie. Zvýšením prokrvení tkání tak dochází k rychlejší regeneraci či ústupu některých zdravotních problémů.
Terapie působí zároveň velmi relaxačně, je možné u ní poslouchat hudbu, číst. Dochází při ní k celkovému zklidnění, zlepšení dechu, ústupu únavy nebo akutních bolestí.
S jakými problémy oxygenoterapie (kyslíková terapie) pomáhá
Metodu je vhodné použít jako preventivní terapii:
- u sportovců pro zvýšení výkonnosti a rychlejší regeneraci,
- proti civilizačním onemocněním (vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční arytmie),
- u studentů a manažerů, kteří se potřebují ve vysoké míře koncentrovat,
- pro zvýšení imunity proti infekcím,
- posílení organizmu před operací nebo pro rychlejší regeneraci po operaci,
- pro oddálení projevů stárnutí,
- pomáhá zvýšit sexuální výkonnost.
Při akutních problémech oxygenoterapie (kyslíková terapie) pomáhá např.:
- při onemocnění průdušek, bronchitidě,
- bolestech hlavy,
- depresích,
- klimakteriu,
- celkové únavě,
- poruchách spánku.
Oxygenoterapie se také velmi doporučuje u kuřáků.
Pro koho je oxygenoterapie vhodná
Terapie je vhodná pro dospělé i děti, jako prevence i pomoc při řešení zdravotních problémů. Pokud máte dotaz, zda je tato metoda pro vás vhodná, kontaktujte nás. V Therapy Centre ji s úspěchem využíváme jako podpůrnou terapii v rámci Intenzivních neurorehabilitačních pobytů.
Pro koho metoda není vhodná
Pokud trpíte epilepsií, jste po transplantaci orgánů nebo máte zvýšenou činnost štítné žlázy, pravděpodobně tato metoda pro vás nemusí být vhodná. O vhodnosti zařazení této metody se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Jak často na terapie docházet
Tato otázka je velmi specifická pro každého klienta, se kterým před započetím terapií vždy vše konzultujeme s přihlédnutím k jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu. Někomu stačí docházet na terapie 1x týdně. U chronických problémů je pak doporučována terapie několikrát týdně. Jedno sezení trvá cca 20 min nebo dle potřeb.
Celkově doporučujeme minimálně 5-10 sezení opakovat několikrát za rok nebo dle potřeb.