Hatha jóga jako cesta ke štěstí

26.7.2019 / Aktuality / Jóga

Od září cvičíme pravidelně každý den jógu v menších skupinkách a pro zájemce i individuálně pod vedením zkušené profesionální lektorky Kristýny. Kristýna nabrala vědomosti až v indickém Mysore, kde absolvovala 6ti týdenní učitelský kurz Hatha jógy pod vedením svých učitelů Acharyi a Hemy Venkatesh. Při lekcích se věnuje práci s dechem a poznávání vlastního těla skrze asány (jógové pozice).

Hatha jóga je způsob života, jehož cílem je poznání sebe sama, očista těla a duše, která by měla vést k rovnováze a k obnovení propojení těla, mysli a duše. Součástí praxe hatha jógy nejsou jen asány, ale i práce s dechem, meditace a určité morální předpoklady a pravidla etiky. Člověk, který se rozhodne pro cestu jógy by měl dodržovat zásady zdravého stravování a měl by udržovat v čistotě své tělo i myšlenky. Čistá mysl a kontrola toku myšlenek pomáhá rychleji a efektivněji dosahovat cílů nejen při praxi, ale i v osobním či pracovním životě, proto je důležité umět mysl ovládat a nenechávat myšlenky, aby ovládaly náš život.

Již po první lekci, která bývá téměř vždy náročná, budete cítit velkou dávku energie, uvolnění napětí po fyzické i psychické stránce a zpevnění celého těla. Jóga je komplexní přístup ke cvičení a dokonale protáhne a zároveň posílí všechny svaly, dokonce i takové, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.

Při pravidelném cvičení zejména hatha jógy díky delším výdržím v jednotlivých asánách podporuje správnou anatomii lidského těla. Tělo se postupně začíná formovat a tvarovat, zbavuje se tukových zásob a nabírá svalovou hmotu. Zlepší se držení těla, odstraní se akutní i chronické bolesti zad, zmírní bolesti kloubů, zlepší se držení těla díky rovnováze mezi flexibilitou a svalovým napětím,  flexibilita a mobilita ztuhlých svalů a kloubů a svalové napětí. 

Kromě fyzických změn jóga blahodárně působí i na mentální a duševní pohodu. Díky tomu, že zasahuje do hlubších úrovní jemnohmotného těla v propojení s dechem, podporuje naši psychiku, zklidní mysl, zlepší koncentraci, zvýší motivaci, sebevědomí, úctu k sobě a odstraňuje problémy spojené s psychikou – deprese, úzkosti, stres…

Pravidelnou praxí jógy se dají odbourat psychické problémy i nejrůznější bolesti. Je potřeba překonat počáteční překážky ve formě nepříjemných pocitů v pozicích a možná i trochu bolesti, se kterou je potřeba se naučit pracovat.

Na začátku a na konci každé lekce se zpívá mantra všech manter AUM, která svými vibracemi rozproudí energii do celého těla a pomůže odstranit nepotřebné myšlenky, které k praxi nepatří. Zpívání manter pracuje s 5. krční čakrou višuddhi, která je spojená se schopností spravné komunikace a vyjadřování. Navíc dochází k příjemnému pročištění hlasivek. Na konci jako poděkování za lekci jógy našim učitelům zpíváme Om Shri Gurave Namaha a loučíme se pozdravem NAMASTE.

< Zpět na články