„Moje cesta k harmonii: Zdraví, příroda a lidská jedinečnost“

15.8.2024 / Aktuality

Rovnováha

Jsem žena, která miluje život, přírodu, lidi, svou rodinu a vše, co mě obklopuje. Narodila jsem se na Slovensku, na malebné Oravě, a vyrůstala v prostředí, kde zdraví, příroda a péče o druhé byly přirozenou součástí života. Moje rodina byla z velké části složena z lékařů, což mě přirozeně vedlo k hlubokému zájmu o zdraví a medicínu. Vedle toho jsem však díky své tetě objevila svět bylin a léčitelství. Už od dětství jsme sbírali byliny, vyráběli tinktury, sirupy a masti, což mě naučilo vnímat přírodu jako zdroj uzdravení a inspirace.

Můj otec mě vedl k cílevědomosti, houževnatosti a zvídavosti. Díky jeho přístupu jsem už jako dítě neustále experimentovala, filozofovala a hledala odpovědi na složité otázky. To vše mě přivedlo k tomu, že jsem se chtěla věnovat vědě a medicíně.

Po maturitě jsem plánovala studovat medicínu a biologii, ale i přes opakované pokusy se mi nepodařilo na vysokou školu dostat. V té době jsem pracovala v nemocnici a měla první děti. Když byl můj nejmladší syn v předškolním věku, začala jsem cítit, že je čas vrátit se ke studiu a hledat směr, který bude dávat smysl mně i mému okolí.

Moje cesta vzdělávání a praxe

První velký krok zpět ke vzdělávání byl psychoterapeutický výcvik v psychoanalýze, který mi poskytl pevný základ v práci s lidskou psychikou. V rámci tohoto výcviku mě zaujala metoda neurofeedback, kterou jsem následně vystudovala na profesionální úrovni. Díky tomu jsem začala uvažovat, jak tuto techniku integrovat do své praxe a pomáhat lidem s různými obtížemi.

Zároveň jsem se již tehdy věnovala neurokineziterapii podle Anatolije Smoljaninova a cvičení metodou Ludmily Mojžíšové, což mě přirozeně vedlo k otevření mé první ambulance, kde jsem pracovala s klienty na těchto principech.

Další oblastí, která mě oslovila, byla tradiční čínská medicína (TČM). Začala jsem studovat akupunkturu na 1. škole tradiční čínské medicíny a brzy jsem si přidala studium tradičních čínských masáží. TČM mi otevřela nové pohledy na propojení těla a mysli, což mě přivedlo i ke studiu kraniosakrální osteopatie. Po roce jsem se rozhodla prohloubit své znalosti v oblasti kraniosakrální biodynamiky, kterou jsem studovala pod vedením švýcarských lektorů Bhadreny Tschumi a Kaviho Gemina.

Součástí mého vzdělávání byly také postgraduální výcviky v Taoistické akupunktuře dospělých i dětí pod vedením Arama Tzaika, a výcvik v NET (neuroenergetické terapii) s Rogerem Gilchristem.

Propojení filozofie a praxe

V určité fázi mého života jsem objevila antroposofii, která výrazně ovlivnila mé vnímání zdraví a života. Díky antroposofii jsem začala chápat zdraví jako harmonii mezi tělem, duší a duchem, což skvěle doplňovalo moje dosavadní znalosti z tradiční čínské medicíny a dalších oblastí.

V průběhu let jsem si uvědomila, že každá lidská bytost je jedinečná, a neexistuje univerzální návod na zdraví. Vnímám tělo jako nástroj, který nám umožňuje zažívat, učit se a tvořit. Každý člověk má svou vlastní definici zdraví – pro jednoho je to schopnost ráno vstát a fungovat, pro jiného uběhnout maraton.

Proč vznikl tento projekt?

Tento projekt je výsledkem mé cesty, zkušeností a poznání. Mým cílem je vytvořit prostor, kde se odborníci i laici mohou společně zamýšlet nad tím, co zdraví skutečně znamená. Věřím, že pilířů zdraví je několik – tělesné, duševní, emocionální i spirituální – a jejich rovnováha je klíčem k harmonickému životu.

Pokud se chceme dostat do rovnováhy, musíme se nejprve naučit vnímat sami sebe a porozumět tomu, co naše tělo i duše potřebují. Tento projekt je příležitostí pro každého, kdo chce objevovat vlastní cestu k rovnováze a zdraví.

Pojďme společně hledat odpovědi, které dávají smysl právě vám.

Eva Martincová, BCST

< Zpět na články