Terezka – dětská mozková obrna

Terezka se narodila přesně na den plánovaného termínu porodu v prosinci 2015 v porodnici v Podolí. Všechno vypadalo dobře, až na to, že Terezka v břiše umírala… Nakonec se narodila císařským řezem a k překvapení všech byla celá bílá, vykrvácená, a nedýchala.

Následkem komplikovaného porodu je celkové poškození mozku a diagnóza dětská mozková obrna. Původní prognózy byly invalidní vozík a upoutání na lůžko. Terezka je neskutečná bojovnice a všem dokazuje, že její plán to rozhodně není. Dnes víme, že bude chodit.

 


Jak můžete Terezce pomoci? 

Na webu Terezky www.pomahameterezce.cz  můžete najít další informace o diagnóze a různých absolvovaných terapií spolu s aktuálním přehledem měsíčních aktivit.

Můžete ji podpořit i přímo na účet Therapy Centre – více informací na 602 328 368 nebo recepce@therapy-centre.eu,


Příběh Terezky

Terezka měla komplikovaný příchod na svět. Doktoři nepoznali, jak špatně se ji v břiše daří a nechali porod běžet dlouhých 6 hodin. Po té době naštěstí přistoupili na přání maminky k císařskému řezu a tím Terezce zachránili život. Terezka nedýchala a ztratila dvě třetiny krve. Po dlouhém zotavování se ji uzdravily všechny orgány, ale odnesla to hlava – Terezka má celkově poškozený mozek a následkem toho dětskou mozkovou obrnu.

Postupem času se diagnóza začala projevovat opožděným psychomotorickým vývojem. Terezka se ze zad na bříško poprvé otočila v jednom roce, posazená vydržela sedět v roce a půl. První samostatný pohyb jako hopsající králíček zvládla ve dvou a půl letech. V tu dobu pochopila, že nohy jsou od toho, aby se na nich stálo a chodilo a má motivaci se stavět a zkoušet vlastní kroky. Její výška a chybějící rovnováha jí tento úkol dost ztěžují.

Původní prognózy doktorů se naštěstí díky nekonečnému kolotoči rehabilitací a terapií nepotvrdily. Terezka do Therapy Centre chodí od svých 15 měsíců a tak můžeme sledovat její vývoj a těší nás, že v něm hrajeme podstatnou roli. Dochází sem jak pravidelně na právě potřebné terapie, tak i absolvuje zpravidla 3 intenzivní 14denní pobyty během roku.

Pomoci Terezce a jejím rodičům můžete i vy skrz jejich webové stránky (transparentní účet) a nebo přímo přes Therapy Centre.