Neurofeedback nebo EEG biofeedback?

2.2.2015 / Neurofeedback

Mnohdy se setkáváme s různorodým pojmenováním samotného přístroje i metody EEG biofeedback – kupříkladu brainfeedback či v současnosti hojně užívaný termín neurofeedback.

Biofeedback – přirozenou zpětnou vazbu dostáváme neustále. Dává nám ji například zrcadlo, když se do něj podíváme či teploměr při měření tělesné teploty. Na základě takové informace (feedbacku) můžeme své hodnoty (vzhled, tělesnou teplotu, chování atd.) kontrolovat i měnit.

EEG biofeedback neboli neurofeedback dává prostřednictvím přesně cílené zpětné vazby informaci o tom, jak jsou naladěny mozkové vlny v určitém okamžiku a oblasti hlavy. Mozek se prostřednictvím tréninku učí regulovat, „vyladit“ svoji elektrickou aktivitu, aby fungoval efektivněji.

EEG biofeedback je popisován jako seberegulační terapie vedoucí k normalizování a optimalizování mozkových funkcí. Působí na problém tam, kde sídlí, tedy v hlavě v konkrétním mozkovém centru. Seberegulaci mozkové aktivity, vedoucí ke zlepšení a zefektivnění mentální činnosti a také k umění relaxace, praktikují po tisíce let lidé v meditaci, při józe apod.

Trénink EEG biofeedback je pro mozek podobně prospěšný jako tělesné cvičení pro svaly a lepší fyzickou kondici. Metoda je založená na principu sebeučení. Je známé, že chování, které vede k odměně (k pozitivní zpětné vazbě) se bude opakovat s větší pravděpodobností než chování, které k ní nevede (Thorndike – zákon efektu).

EEG biofeedback neinvazivně podporuje stabilitu CNS, zlepšuje psychické i somatické funkce.

Podobné články

< Zpět na články