Jan Novák

Reflexní terapie

Jsem absolventem Školy reflexní terapie manželů Patakyových.

Shiatsu

Zdárně jsem ukončil tříletý výcvik shiatsu pod vedením Darji Havelkové a splnil tak požadavky na praktika shiatsu vycházející ze standardů Evropské federace shiatsu.  Věnuji se terapeutickým masážím a práci s tělem. 

Pořádám semináře a kurzy reflexní terapie pro veřejnost, zároveň reflexologii vyučuji i na škole přírodní medicíny KAMATE.

Jsem původně vystudovaný chemik, strávil jsem několik let ve výzkumu léčiv a ve farmaceutickém průmyslu. Chemie, biochemie a molekulární biologie mi poskytly pohled na svět na buněčné a molekulární úrovni, přesto jsem pociťoval, že mi něco chybí a že ne všechno se dá vysvětlit pomocí vzorců a modelů. Odpovědi jsem začal dostávat v momentě, kdy mne život zavál do světa reflexní terapie, shiatsu a tradiční čínské medicíny. Začal jsem získávat komplexnější obrázek nejen o fungování organismu, ale celého světa. Stále objevuji nové poznatky a s každým ošetřením se dozvím a naučím něco nového.

Ve své praxi využívám různé techniky, základ mi však poskytuje shiatsu a reflexologie.

Jsem zastáncem komplexního přístupu k člověku a vím, že tu má své místo jak „medicína západní“, tak ta z východu a je potřeba odhadnout, co je v danou chvíli pro nás nejvhodnější a vzít si z toho, co nám dnešní svět nabízí, to nejpřínosnější.