Břišní akupunktura – novinka nebo tradice?

Břišní akupunkturaPojďme si nejprve objasnit termín břišní akupunktura.  Břišní akupunktura je „nový“ účinný mikrosystém akupunktury, čímž se řadí mezi ostatní mikrosystémy jako jsou např.: aurikuloterapie na ušním boltci, ruce jsou doménou korejské SU JOK nebo akupresura na ploskách nohou. Jedná se o metodu tzv. mělkého napichování.

 

Něco málo z historie břišní akupunktury

Z pohledu historie akupunktury je pojem břišní akupunktura, jako terapeutická metoda, pojmem velmi mladým. Nehovoříme o historii staré tisíce let, ale pouze desítky. Již prastaří praktikové Tradiční čínské medicíny však využívali břišní akupunkturu pro potřeby diagnostiky. Zhruba před 15 lety se břišní akupunktura začala v Číně používat také jako terapeutická metoda a těší se čím dál větší oblibě.

 

Pupek jako středobod tělesné schránky

IMG_7133 (1)webZáklady břišní akupunktury pevně stojí na dokonalé znalosti oblasti břicha a okolí pupku, kde se nachází velké množství bodů spojených s celým tělem, jeho orgány a energetickými drahami. Terapeut využívá znalosti drah, které díky aplikaci břišní akupunktury propojí.

Stimulace vybraných bodů na meridiánech v břišní oblasti obvykle přináší rychlou úlevu. Cílem terapie pomocí břišní akupunktury je harmonizovat, napravit a zklidnit tělo i mysl. Díky stimulaci bodů dochází ke zvýšení energie, její soustředění do břišní oblasti a zvýšení cirkulace krve, tělo se tak postupně harmonizuje.

Bolí břišní akupunktura?

Jehličky jsou při terapii břišní akupunktury vpichovány velmi mělce, mělčeji než u klasické akupunktury, díky tomu je ošetření téměř bezbolestné.

Kdy je vhodné břišní akupunkturu využít

S úspěchem je břišní akupunktura využívána především u chronických onemocnění, u problémů muskulo-skeletárního typu, mezi které např. patří:

 • Obtíže v oblasti páteře
 • Revmatoidní artritida
 • Bolesti lokte, ramene, dolní končetiny
 • Vysoký krevní tlak
 • Premenstruační syndrom
 • Nespavost
 • Motáni hlavy
 • Bolesti hlavy
 • Deprese
 • Parkinsonova choroba
 • Migrény atd.

Při břišní akupunktuře aplikované pomocí jehliček dochází k perforaci pokožky. V souladu se zákonem ji tak mohou provádět pouze lékaři.

V našem centru se soustředíme na využití břišní akupunktury pomocí laseru, kdy k perforaci pokožky nedochází.

Stimulace pomocí laserové akupunktury v oblasti břicha

Zeptali jsme se odborníka RNDr. Jaromíra Cibulce na možnosti aplikace laserové akupunktury v oblasti břišní:

„Stimulace akupunkturních bodů pomocí laseru je výhodná, protože obsáhne větší tkáňovou plochu stimulace, což je vzhledem k faktu, že břišní akupunktura odměřuje vzdálenosti „milimetrovým pravítkem“, výhoda.

Výhodou laseru dále je, že na rozdíl od jehly nevypouští QI (což každý vpich do těla do určité míry dělá) a velmi silně stimuluje mitochondrie a napomáhá regeneraci na buněčné úrovni.

Proto při laserové akupunktuře dochází k dobrému hojení ekzémů, šlach atd. Laser také může působit frekvenčně, stimulovat i sedovat. Vždyť lidské tělo je o vlnění a frekvencích.

Pohybujeme se však na poli celostní medicíny, musíme tedy zahrnout i jemnohmotné složky těla. Platí tedy opět staré dobré Ling Shu: pozornost na hrotu jehly (i té laserové) a záměr v mysli. To dává zásadní podnět k harmonizaci lidského těla. Vše ostatní je nádobíčko, které může být nerez, sklo, smalt či hliněné.“

Podobné články

< Zpět na články