Bércový vřed: cesta Karla západní i východní medicínou

Před cca 4 roky se mi začaly objevovat na pravém bérci u nohy malé nenápadné pupínky, z kterých vznikaly mini krustičky (zhruba takové jako když si lehce odřete nohu např. při škrábání). Krustičky postupně přibývaly (zprvu jeden a pak se vyskytovaly další). Na počátku jsem se stroupky snažil odstranit mechanicky a rukou je odtrhnout, což se chvíli dařilo, ale stroupky se zvětšovaly, i když jsem je potíral vynálezem masti jménem Hemagel (bylo tvrzeno, že stroupky zmizí, nestalo se tak). Postupně se klubal bércový vřed. Čerpal jsem hlavně z internetových diskuzí, což vždy není ten nejlepší zdroj, obzvláště laik se může silně dezorientovat. Internetové diskuze jsou asi nejhorší věcí, když se člověk snaží pomoci si tzv. babskou radou. Tento způsob u mě nebyl efektivní. Vyskytovaly se smíšené pocity, které střídaly výkyvy nálad.

První kontakt s celostním přístupem byl pro mne náročný

Pak jsem se dostat k terapeutce TČM Evě Martincové. Nějakou dobu jsem ji navštěvoval a docházel i na kraniosakrální terapie, které se kombinovaly s preparáty (viz čínské houby). Později jsem léčbu svévolně přerušil a vydal se vlastní cestou. Tím jsem si zadělal na nemalé problémy a pomalu vstoupil na půdu západní medicíny.

Rozhodl jsem se léčit svůj bércový vřed západní medicínou

Bércový vřed vznikl v mém případě ze stroupků, které se postupně zvětšovaly a krvácely.  Jednoho dne v letním horkém červnovém období se okolí stroupků zapařilo a následně okolí zčervenalo a nastalo období léčby západní medicínou.

Po asi týdnu ambulantní léčby ,,černou mastí,, na dermatologii v Praze jsem zavítal na dřívější kontrolu, protože se mi aktuální léčba vůbec nezdála. Stroupky se spojily v černé bláto a odkryly se zhruba čtyři malé otevřené vřídky. Paní doktorka se zhrozila, když viděla, co se stalo, že prý to nečekala. Následně paní kožní doktorka konstatovala, že ví jistě, jaké trable mě do budoucna čekají. Zasvětila mě do příběhu o své babičce, která to prý měla také a lezlo jí to až ke kolenu.

Velmi „příjemný“ příběh se dovršil na ještě romantičtějším místě zvaném chirurgická ambulance, kam mě paní kožní doktorka dotáhla s papíry v doprovodu mé maminky a rozloučila se s úsměvem, že tady se o vás postarají.

Vše probíhalo v několika etapách čištění defektu a vznikla tak otevřená rána a vlastně i otevřený bércový vřed. Chirurgické zařízení jsem navštěvoval tak, že jsem dojížděl k panu chirurgovi zhruba asi dva týdny za použití MHD a příměstských spojů.  Následoval tak běh v podobě chirurgických ošetření, čištění rány, šití rány a kolotoče bezpočtu nejrůznějších mastiček.

Defekt při jedné návštěvě při čištění tak silně krvácel, že se vše stěží podařilo zachytit. Zde pan doktor v zeleném plášti navrhl, že bych měl domu cestovat sanitkou, ale že ji nemůže zajistit, protože chybějí peníze. Tak jsem ten den odcestoval k mámě do práce a šel s ní na oběd, a pak do hodiny se dopravil z Prahy taxíkem do mé vesnice na Praze Východ. Také jsem absolvoval řadu vyšetření a byla mi doporučena i operace křečových žil. Nějakou dobu jsem užíval i prášky na krevní tlak, aby tlak klesl a mohlo dojít k operaci. Z prášků jsem měl ,,tvrdý krk při polykání,, a začal jsem se špatně cítit i psychicky. Dále jsem se dopracoval až k pobytu v nemocnici na dermatologii a následně léčby alternativní pomocí Master mineral solution (MMS+HCL) v kominaci s antibiotiky, zkoušel jsem i podomácku připravenou konopnou mast od jedné babky z daleké vesnice. Nedařilo se .

Můj návrat k celostnímu přístupu a změny v mém životě

Frustrace mě dále táhly ke dnu, nedařilo se vřed zavřít, tak jsem dospěl k názoru, že se vrátím k poznatkům tradiční čínské medicíny. Bércových vředů je několik druhů a  jejich vniku předchází celá řada příčin nejen v podobě životosprávy, proto je vhodné se poradit se specialistou na celostní medicínu. Tak jsem se vrátil na půdu TČM, k odborníkům, kteří na sobě neustále pracují a vzdělávají se a hlavně jsou otevřeni novým poznatkům ohledně těla a duše. Pokud se rozhodneme léčit bércový vřed formou alternativní medicíny, dostáváte se na delší trať léčby tzv. neinvazivní metodou. Je potřeba si uvědomit, že je nejvhodnější kombinovat správnou výživu, byliny a upravit životosprávu a hlavně začít pozitivně myslet.

Princip TČM spočívá v léčbě staré několik tisíc let, kdy se na jedné straně užívají vnitřně čaje a bylinné směsi, na straně druhé probíhá souběžně léčba lokální, která je neméně důležitá. Tato léčba zahrnuje pravidelné převazy a aplikaci přírodních přípravků dle pravidla podobné léčíme podobným. Okolí rány je dobré promazávat olejem nejlépe čínským bylinným a čínskou bylinnou mastí. Po celou dobu léčby se střídavě používají obklady z řepíku – nati. Způsob léčby se může měnit dle instrukcí specialisty a dané situace. Nutno zmínit, že velmi efektivní je oboustranná spolupráce klienta a odborníka TČM.

Je nutné pracovat i s okolím rány bércového vředu. Zde se používá velmi účinné švestkové kladívko, aby se lépe dařilo lymfě a docházelo k lepšímu odstraňování tzv. mrtvé krve (stagnující prvek).

Postupem času je patrné postupné bělení v okolí rány. Tím, že se zlepšuje okolí rány se daří hojit i ránu samotnou. Ta začíná zarůstat směrem zevnitř nahoru a zmenšovat se. Objevuje se i svědění. Je velmi vhodné v průběhu léčby během dne i noci odkrýt čtverec a sundat obvazy, aby rána mohla lépe dýchat. K ošetření dalších „zdravých“ částí nohy jsem používal Excipial U Lipotio a místa postižená škrábáním jsem promazával bílou vazelínou nebo řepíkovou mastí.

Později následovalo i úplné odstranění nošení kompresí, čím se noha uvolnila a znovu ožila. Postupem času se rána zavřela, vyžaduje se však píle, trpělivost a pevná vůle. Také křečové žíly se stáhly a zřejmě se upravil i krevní tlak, alespoň se mi netočí hlava jako dříve.

Zaměřil jsem se na stravování, více odpočíval a naučil se cvičit qigong

Velmi rozhodujícím faktorem k výrazně lepšímu zdravotnímu stavu je vhodná dietetika, pravidelné konzultace s odborníkem, odpočinek a cvičení, v mém případě qigong – čikung (vhodné se naučit jednu sestavu a tu pak pravidelně cvičit i bez specialisty např. doma nebo v parku či v lese). Čikung se cvičí kvůli propojení těla, duše, mysli a prostoru. Jedná se o harmonické uvolnění celého těla a především o práci s energií.

Velmi se mi osvědčilo v průběhu léčby navštěvovat pravidelně solnou jeskyni. Doma využívám pravidelně i solnou lampu. Nejlépe je navlhčit lampu utěrkou (vypojte před tím z el. zásuvky) a můžete ji nechat působit i několik dní. Čím déle, tím lépe. K této terapii, zejména v zimních měsících, ohřívám v troubě kamennou sůl, kterou přesypávám do nádoby, a pak v ní prohřívám končetiny.

Při léčbě bércového vředu je důležitým hráčem především klid a psychika, proto je dlouhodobě účinné využití kraniosakrální biodynamiky kvůli celkovému zklidnění organismu.

V rámci možností doporučuji i ozdravný pobyt u moře, v mém případě velmi účinný nástroj, kdy je vhodné kombinovat procházky u moře a ranní a večerní plavání. Vzduch prosycený solí je více než prospěšný.

V současné době doplňuji léčbu o stimulaci akupunkturních bodů masáží a presurou a nastává doba další změny bylin. V Therapy Centru jsem nalezl kolektiv souběžně spolupracujících odborníků, kteří efektivně radí a pomáhají, jsou přátelští,  empatičtí a hlavně psychicky nabudí. Nabízejí více radosti ze života a jsou více než konkurencí tzv. západní medicíny. Tito profesionálové vás dokáží opětovně mírným, neinvazivním a vřelým přístupem začleňovat zpět do společnosti.

Karel

Komentář Evy:

Karel ke mně poprvé přišel ve svých 32 letech v prosinci 2013, v tom čase nepřišel s bércovým vředem ale s vysokým tlakem, kvůli kterému byla odložena operace varixů na jeho nohách. Kromě toho trpěl průjmy, nespavostí, alergiemi, měl diagnostikované astma bronchiale a atopický ekzém. V tom čase se mu na nohách v místech kontaktu pokožky s varixy objevovaly stroupky. Stěžoval si i na ledové prsty na rukou a měl červené někdy až fialové tváře.

Vstupní vyšetření dle TČM odhalilo další problémy

Při vstupním vyšetření jsme udělali diagnostiku dle TČM, na základě této diagnostiky jsem mu doporučila co by momentálně neměl jíst vůbec, co střídmě a co by měl preferovat. Probrali jsme i životosprávu (spánek, pití, tělesný pohyb). Na začátku jsem z něho měla dobrý pocit, zdálo se, že vše pochopil a začal pracovat na změnách, které byly nutné. Přišel ještě 4x a pak se odmlčel. Znovu se objevil po čtyřech měsících, to už se mu na noze začaly stroupky spojovat, ale pak znovu nepřišel.

Se samotným vředem se Karel vrátil až v únoru 2015. Okamžitě jsem začala s fytoterapií a to k řešení samotného vředu, ale i s ohledem na kořen problému. Popisovat tady celý průběh terapie by bylo velice zdlouhavé. Důležité je říct, že to vůbec nebyla lehká cesta. Karel musel pochopit, že je nezbytné upravit vše, co jsem mu řekla, sám to mohl vidět, když někdy „zhřešil“, že se to okamžitě někde odrazilo. Postupně upravil stravu, dnes by dietetiku již mohl i učit. Vše bral velice vážně, když něčemu nerozuměl, hledal, studoval, pak jsme o tom diskutovali, probrali to a on to přijal jako fakt. Chodil na procházky, postupně stále víc jezdil na kole a naučil se i cvičit qigong.

Karlův zdravotní stav se velmi zlepšil

Zlepšilo se vše, protože jeho vřed byl jenom důrazným sdělením jeho těla, že potřebuje žít jinak. On ho poslechl, změnil přístup k životu a tak s vředem mohou postupně odejít i ostatní trápení, které ho sužovala: upravil se mu tlak, má lepší spánek, stolice se také upravila, pokožka se mu zvláčnila a zlepšilo se prokrvení končetin– již nemá studené prsty na rukou. Karlovi se zlepšilo také dýchání a celkově kondice. Varixy se stáhly, nohy neotékají a mají zdravou barvu. Vřed ještě potřebuje čas, v místě rány došlo k odumřetí části tkaniva, to se již postupně odhojilo a sloupalo, ale teď se ještě musí plně obnovit mikrocirkulace v podkoží.

Karlův příběh je dalším z mnoha, které ukazují, že vždy se dá najít i jiné řešení a obvykle ta nejjednodušší a nejlepší řešení jsou pro nás ta nejtěžší. Přála bych si mít jenom takové klienty jako je Karel. Je pravdou, že to i pro mne bylo těžké a únavné, někdy jsem si připadala zvláštně, když jsem mu při každém dalším sezení stále dokola vysvětlovala pořád ty samé věci, ale stálo to za to, teď mám z něho obrovskou radost :-) a držím mu palce v dalším vylepšovaní života.

Eva

Podobné články

< Zpět na články